krb 02…kouzelná hra plamenů…..romantika…….vůně dřeva…….hřejivý pocit jistoty a bezpečí. Pradávná člověčí nutkavá touha a potřeba kontaktu s ohněm – jedním ze čtyř základních živlů. To jsou důvody, které dnešního člověka dvacátého prvního století vedou k potřebě vložení ohně do vlastního obydlí. Pro naplnění těchto požadavků nabízí dnešní kamnařina topidlo, kterému říkáme KRB.

Dle ČSN 73 4230 je krb topidlo, které je konstruováno za účelem začlenění ohně do interiéru.

Krb se úžasně hodí do meditační místnosti, kde přítomnost ohně dokonale naplňuje potřeby duchovního odpočinku i růstu. Krb je úžasným doplňkem gastronomických prostor, restaurací, vináren, vinných sklípků, ale i párty místností. Žádná hala luxusní rezidence se neobejde bez krbu. Jednací síně, representativní prostory, společenské místnosti, tam všude je optimální místo pro umístění otevřeného viditelného ohně. Hlavním důvodem stavby krbů je tedy požadavek viditelného ohně.

Ostatní funkce, které krbová topidla nabízí, jsou druhotné. Krby lze postavit jako otevřené, kde je přímý kontakt uživatele s ohněm, nebo uzavřené, kde je mezi uživatelem a ohněm prosklení. Krbům lze přidat akumulační schopnosti, krby lze dokonce i využívat jako zdroje pro ústřední topení a ohřev TUV.

OTEVŘENÝ KRB je topidlo zkonstruované za účelem architektonického včlenění živlu ohně do interiéru obytných prostor. Pro vytápění je z hlediska účinnosti nevhodný. Správně (odborně) postavený krb nekouří, dobře hoří a ve směru jeho „ zrcadla „ příjemně topí. Je možno jej využívat i pro grilování či přímé tepelné úpravy pochutin.

Uzavíratelný krb, tedy KRB S VLOŽKOU je topidlo zkonstruované za účelem architektonického včlenění živlu ohně do interiéru obytných prostor a zároveň pro částečné, případně plné pokrytí jejich vytápění. Oproti otevřeným krbům má vložka účinnost spalování stejnou, jako kamnová ohniště, což nám dává jisté možnosti využití takto získaného tepla. Pokud v krbu hoří oheň, teplo se vytváří a předává do vytápěných místností. Pokud ve vložce dřevo dohoří, dojde záhy (vyjma akumulačních konstrukcí) k poklesu tepla a nutnosti znovu přiložit.